Gdzie warto stosować tynk gipsowy? - porady eksperta

Tynk to wierzchnia warstwa wykończeniowa ścian, która pełnią funkcję zarówno ochronną, jak i dekoracyjną. Jednym z rodzajów tego typu preparatów jest tynk gipsowy, który cieszy się sporą popularnością ze względu na uniwersalne zastosowanie. Co warto o nim widzieć i gdzie go stosować?

Nakładanie tynku gipsowego na ścianę

Z tego artykułu dowiesz się:

- czym tynki gipsowe różnią się od tynków tradycyjnych,

- gdzie tynki gipsowe sprawdzą się najlepiej,

- jak nakładać tynki gipsowe.

Czym tynki gipsowe różnią się od tynków tradycyjnych?

Tynkami tradycyjnymi nazywane są tynki cementowo-wapienne, które cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, są paroprzepuszczalne i posiadają wyraźniejszą strukturę. Ich aplikacja wymaga układania dwóch lub trzech warstw – gruntu, tynku podkładowego i warstwy dekoracyjnej, po ich wysezonowaniu są gotowe do kładzenia gładzi, takiej jak ACRYL-PUTZ® RG21 REGULARACRYL-PUTZ® RG21 REGULARACRYL-PUTZ® RG21 REGULARZobacz więcejKup online (ta ostatnia nie jest stosowana np. w pomieszczeniach, w których na ścianach mają znaleźć się okładziny ceramiczne).

Tynki gipsowe dostępne są w gotowej formie lub pozyskuje się je z suchych mieszanek poprzez dodanie do nich wody. Tynki gipsowe absorbują wilgoć i oddają ją, gdy w otoczeniu robi się zbyt sucho. Ma to wpływ np. na czas, jaki trzeba odczekać od nałożenia tynku gipsowego do jego wyschnięcia – zazwyczaj trwa to bardzo krótko. Dodatkowo uznawane są za cieplejsze od tynków tradycyjnych, a uzyskanie za ich pomocą idealnej gładkości ścian jest łatwiejsze.

Ręczne wyrównywanie ścian po nałożeniu tynku gipsowego

Gdzie sprawdzą się tynki gipsowe?

Jeśli chodzi o stosowanie tynków gipsowych w mieszkaniu, dobrze sprawdzą się niemal wszędzie:

Tynki gipsowe w salonie – we wszystkich pokojach w domu tynki gipsowe sprawdzą się doskonale. Dzięki nim łatwo przeprowadzisz remont i wykończysz swoje wnętrza z zachowaniem najwyższej estetyki. Warto bowiem pamiętać, że to właśnie te tynki można najłatwiej wyrównać.

Czy tynk gipsowy nadaje się do łazienki? Tak, ale pod warunkiem, że wilgotność w niej nie przekracza 80%, ale jednocześnie wysoki poziom nie utrzymuje się dłużej niż kilka godzin. Na szczęście w większości łazienek takie warunki nie są trudne do uzyskania, a wręcz trudno byłoby stworzyć sytuację odwrotną.

Tynki gipsowe w nieogrzewanym domu – kolejny temat wzbudzający wątpliwości osób szukających idealnych tynków. Najczęściej są to sytuacje, kiedy wykańczanie wybudowanego domu następuje latem lub jesienią, a przeprowadzka planowana jest na kolejny rok. Wówczas tynki gipsowe są narażone na niskie temperatury. Jeśli jednak zdążą wyschnąć na ścianach do zimy, nie powinny być narażone na uszkodzenia.

Tynk gipsowy w piwnicy – ten rodzaj tynku sprawdza się również w większości piwnic, pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, co powinno mieć miejsce w każdym prawidłowo wykończonym domu.

Ważne!

Jeśli jednak w Twojej piwnicy powietrze jest stale wilgotne, a na ścianach zdarza się, że pojawiają się kropelki wody, wówczas sięgnij po tynk tradycyjny. O wiele lepiej poradzi sobie w tak trudnych warunkach od tynków gipsowych.

Nakładanie tynku gipsowego na metalową pacę

Jak nakładać tynki gipsowe?

Nakładanie tynków gipsowych nie jest trudnym procesem. Należy się jednak trzymać kilku podstawowych zasad:

• Podłoża, na które nakładane są tynki gipsowe, powinny być suche i czyste.

• W pierwszej kolejności warto użyć preparatu gruntującego, by poprawić przyczepność tynku gipsowego do ścian.

• Tynk gipsowy można nakładać ręcznie lub za pomocą agregatu tynkarskiego.

• Tynk gipsowy nanosi się poziomo od góry i wygładza za pomocą łaty tynkarskiej.

• Łączenie warstw tynku gipsowego powinno przebiegać metodą mokro na mokro.

Przygotowanie tynku gipsowego nie jest skomplikowane – wystarczy połączyć suchą mieszankę z wodą w proporcjach podanych na etykiecie producenta i podczas nakładania postępować według wyżej wymienionych wskazówek. Po otynkowaniu ścian ważny jest także czas sezonowania ścian, a więc potrzebny do całkowitego wyschnięcia tynku gipsowego. Wynosi on w zależności od grubości tynku oraz warunków panujących w pomieszczeniu ok. 2-3 tygodni. Jeśli wnętrze jest wentylowane, tynk nie grubszy niż 15 mm, a temperatura wyższa niż 15°C, sezonowanie może trwać tylko 14 dni. Nie należy jednak podejmować się dalszych prac, jeśli się nie ma pewności, że tynk jest całkowicie suchy.

Galeria: