Ile warstw gładzi – czy jedna warstwa gładzi wystarczy?

Gładź gipsowa pozwala uzyskać efekt idealnie gładkiej ściany, na której farby prezentują się doskonale nawet wtedy, gdy pada na nie światło. Sprawdź, czy jedna warstwa gładzi wystarczy, by uzyskać taki efekt i jaką metodę aplikacji wybrać.

Gładź na pacy fachowca

Z tego artykułu dowiesz się:

- ile warstw gładzi gipsowej należy położyć,

- jak gładzić ściany metodą tradycyjną i kiedy nakładać drugą warstwę gładzi,

- jak gładzić ściany „na mokro” i po jakim czasie położyć drugą warstwę gładzi.

Ile warstw gładzi gipsowej należy położyć?

Gipsowa gładź szpachlowa służy do dekoracyjnego wyrównywania ścian czy sufitów. Aby uzyskać efekt idealnie gładkich ścian, zwykle należy nałożyć na podłoże minimum 2 warstwy produktu. Gładź nakłada się bowiem cienkimi warstwami o grubości około 2-3 mm, co nie zapewnia odpowiedniego krycia. Pojedyncza aplikacja najczęściej nie przynosi zamierzonych rezultatów.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne metody nakładania gładzi na ściany i sufity, które różnią się nie tylko sposobem aplikacji, ale też odstępami między kolejnymi warstwami.

Wskazówka! Przygotowanie podłoża a liczba warstw

Na to, ile warstw gładzi szpachlowej trzeba położyć i jak ściana lub sufit będą prezentowały się po jej aplikacji, duży wpływ ma stan powierzchni. Żeby gładź spełniała swoje funkcje i prezentowała się estetycznie, podłoże musi być wyrównane, a wszelkie pęknięcia, rysy i inne ubytki – wypełnione. Ściana i sufit nie mogą być chropowate. Podłoże powinno być też mocno związane, czyste i pozbawione kurzu. Jeśli ściana lub sufit są bardzo chłonne, przed położeniem pierwszej warstwy gładzi na podłoże warto nanieść preparat gruntujący.

Kładzenie gładzi przez fachowca

Gładzenie ścian metodą tradycyjną – kiedy druga warstwa gładzi?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik gładzenia ścian jest nakładanie warstw gładzi z zachowaniem przerw technologicznych. W tym czasie gładź na ścianie powinna całkowicie wyschnąć. Dopiero potem należy przejść do nałożenia drugiej warstwy gładzi. Warto zwrócić uwagę na to co pisze producent na opakowaniu, ponieważ przy niektórych produktach znajduje się informacja, że kolejną warstwę można nanosić nawet jeżeli pierwsza warstwa jeszcze całkowicie się nie utwardziła. Znacznie skraca to czas realizacji.

Zadaniem pierwszej warstwy jest wyrównanie powierzchni i wyprowadzenie płaszczyzny ścian oraz kątów w narożnikach. Pierwszą warstwę można przeszlifować, ale często pomija się tę czynność i wygładza się dopiero drugą, cieńszą warstwę.

Kiedy nakłada się drugą warstwę gładzi? Czas wysychania produktu na ścianie jest uzależniony od grubości nałożonej masy, warunków panujących we wnętrzu oraz właściwości gładzi. Pojedyncza warstwa schnie zwykle około kilku godzin, zakładając, że wilgotność powietrza nie przekracza 65%, a temperatura wynosi około 20ºC.

Jeżeli od wykonania pierwszej warstwy nie minęło więcej niż kilka dni i powierzchnia ściany nie była szlifowana, nie ma konieczności gruntowania podłoża przed aplikacją kolejnej warstwy.

Druga warstwa gładzi (lub ostatnia, jeśli aplikujesz ich więcej) powinna być nałożona znacznie staranniej niż pierwsza, a po wyschnięciu powinna być przeszlifowana.

Ważne! Grubość warstw gładzi

Ważne jest, aby pierwsza warstwa gładzi była najgrubsza i miała około 2-3 mm grubości. Każda kolejna warstwa powinna być coraz cieńsza.

Ręczne wyrównywanie ścian z wykorzystaniem gładzi

Gładzenie ścian i sufitów „na mokro” – po jakim czasie położyć drugą warstwę gładzi?

Gładź gipsową można położyć także metodą „na mokro”. Uchodzi ona za trudniejszą i taką, która wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, jednak zdecydowanie może skrócić czas pracy i dać świetne rezultaty, a do tego nie wymaga szlifowania.

Metoda „na mokro” polega na nałożeniu drugiej warstwy już po wstępnym zawiązaniu się pierwszej, a nie dopiero po jej całkowitym wyschnięciu. Czas wiązania się masy na ścianie jest uzależniony od typu produktu i warunków panujących w pomieszczeniu. Niektóre masy wstępnie wysychają już po 30-60 minutach, inne po 2-4 godzinach. Informacje na temat czasu wysychania gładzi znajdziesz w instrukcji producenta.

Druga warstwa gładzi może mieć odrobinę rzadszą konsystencję i również powinna być cieńsza od pierwszej. Nakłada się ją na całą powierzchnię ściany, a następnie ściąga przy użyciu długiej szpachli z ostrymi krawędziami. Gładź nakładana „na mokro” to sposób na obróbkę bezpyłową, są sytuacje, że nie trzeba powierzchni szlifować (można przetrzeć ścianę wilgotną szmatką), ponieważ powierzchnia została wygładzona już na etapie nakładania gładzi. Cały ten proces daje efekt idealnie gładkiej z charakterystycznym połyskiem ściany.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, jedna warstwa gładzi najczęściej nie wystarczy, by powierzchnia była idealnie gładka. Możesz to ocenić samodzielnie dopiero po nałożeniu pierwszej warstwy. Pamiętaj jednak, że im dokładniej ściana będzie przygotowana, tym lepiej gładź będzie się na niej prezentować.

Galeria: