Kładzenie gładzi gipsowej - krok po kroku

Największą zaletą gładzi kładzionej na mokro jest jej bezpyłowość, co zaoszczędza wiele czasu. Podpowiadamy jak położyć gładź gipsową na mokro.

Gładź gipsowa pozwala uzupełnić ubytki na ścianie, wyrównać ją oraz przygotować do malowania. Wybierając odpowiedni produkt oraz technikę aplikacji, możemy być pewni doskonałych efektów i ściany o lustrzanej gładkości.

Fachowiec kładący gładź na mokro

Jak położyć gładź gipsową na mokro?

Prace należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Powinno być ono mocno związane, wolne od kurzu i zanieczyszczeń. Jeśli w ścianie znajdują się duże nierówności i ubytki, to uzupełniamy je stosując szpachlówkę. Pęknięcia można naprawić przy pomocy masy naprawczej ACRYL PUTZ FX23ACRYL-PUTZ® FX23 FLEXACRYL-PUTZ® FX23 FLEXZobacz więcejKup online. W przypadku gdy podłoże, na którym chcemy położyć gładź jest bardzo chłonne i słabe, warto wcześniej nanieść na nie grunt, który je zwiąże.

Przygotowanie masy

Po uprzednim przygotowaniu ściany, możemy przystąpić do wymieszania suchej masy z wodą we wiadrze, zgodnie z proporcjami przedstawionymi na opakowaniu. Warto do tego zabiegu użyć mieszadła wolnoobrotowego, aby powstała masa nie zawierała żadnych grudek. Nie zaleca się używania wiertarki ponieważ może powodować zapowietrzanie się masy.

Nakładanie pierwszej warstwy

Jak położyć gładź gipsową na mokro? Pracę dzielimy na dwa etapy, bowiem na ścianie docelowo znajdą się dwie jej warstwy. Masę gipsową nanosimy na ścianę przy pomocy pacy metalowej, tworząc warstwę o grubości 2 mm. Staramy się tworzyć płaską i równą powierzchnię. Warto wykorzystać również metalowe narożniki, które sprawią, że ściana będzie wyglądała bardziej estetycznie. Zatapia się je w pierwszej warstwie gipsu.

Druga warstwa i wygładzanie

Położenie dwóch warstw gładzi gipsowej sprawi, że uzyskamy idealnie gładką ścianę. Kładzenie gładzi „mokro na mokro” oznacza nałożenie drugiej warstwy jeszcze przed całkowitym wyschnięciem pierwszej. Możliwe jest to w przypadku odpowiednich produktów, które znacznie przyspieszą prace remontowe. Gładź gipsowa w kolorze białym jest także doskonałym podkładem pod białą farbę, pozwoli na malowanie mniejszą ilością warstw i zaoszczędzi czas oraz fundusze remontowe. Gdy druga warstwa gipsu wyschnie, można po całkowitym przeschnięciu wygładzić powierzchnię ściany tradycyjnie za pomocą papieru ściernego lub metodą „na mokro”, która polega ona na zwilżeniu powierzchni wodą i wygładzeniu jej za pomocą pacy ze stali nierdzewnej (proces rozpoczynamy około godzinę od nałożenia ostatniej warstwy). Ten bezpyłowy proces znacznie i ułatwia prace remontowe oraz obniża koszty pracy.

Doskonała przyczepność

Wybierając gładź gipsową, warto postawić na produkt, który cechować się będzie dobrymi parametrami technicznymi, które nie tylko przyspieszą prace aplikacyjne, ale także wpłyną na wytrzymałość gotowej ściany. ACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online to sypka gładź szpachlowa, która poza gipsem naturalnym zawiera w swoim składzie specjalne środki modyfikujące oraz wypełniacze mineralne, co sprawia, że jest doskonale przyczepna do podłoża. ACRYL-PUTZ® ST10 START nie wykazuje skurczu, nie pęka oraz bardzo łatwo się szlifuje. Skrócenie czasu pracy jest możliwe dzięki nakładaniu gładzi „mokro na mokro”, czyli kolejnej warstwy jeszcze przed wyschnięciem poprzedniej (ok. 75% powierzchni suche w dotyku). Przed przystąpieniem do pracy należy oczyścić i odkurzyć ścianę oraz nanieść na nią dobrej jakości grunt. Masę w ilości ok 1kg rozrabia się z 0,4l wody, bardzo dokładnie mieszając, najlepiej przy użyciu mieszadła. Jednorodną masę miesza się ponownie po ok. 5 minutach i od razu można przystąpić do jej nakładania. ACRYL-PUTZ® ST10 START można aplikować poprzez natrysk hydrodynamiczny, a także ręcznie za pomocą szpachelki lub pacy. Przygotowaną masę można wykorzystywać przez około godzinę, a do każdego kolejnego rozrobienia produktu zaleca się stosowanie czystych narzędzi. Zaleca się nakładanie warstw o grubości 1-3 mm.

Masa gotowa

Gotowa gładź szpachlowa wykończeniowa to interesująca alternatywa dla suchej masy. Pozwala zaoszczędzić czas i można ją użyć natychmiast po zakupie. Gładź ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online to produkt, który doskonale nadaje się do zastosowania na ścianach i sufitach. Jest odpowiednia do nakładania ręcznego i maszynowego oraz pozwala uzyskać idealnie gładkie ściany. Dzięki specjalnej żywicy polimerowej, gładź charakteryzuje się podwyższonymi parametrami wytrzymałościowymi. Produkt nakłada się na oczyszczoną ścianę pokrytą gruntem. Przed użyciem wyrobu należy go wymieszać. W przypadku szpachlowania ręcznego stosuje się go w postaci naturalnej lub rozcieńcza dodając do 5% czystej wody (jeśli masa zgęstnieje albo podłoże jest bardzo chłonne lub temperatura w otoczeniu bardzo wysoka). Wykorzystując metodę maszynową, należy rozcieńczyć masę wodą do 5% objętości. Zaleca się przeprowadzać szpachlowanie i spoinowanie w temperaturze powyżej +10°C. Jednorazowo nanosimy warstwy o grubości 1-3 mm, a kolejne aplikujemy po zaschnięciu poprzednich.

Galeria: