Poznaj najczęstsze błędy przy szpachlowaniu ścian

Pękająca gładź? Masa szpachlowa odstająca od tynku? Smugi i nierówności na wygładzonej już ścianie? Tych błędów można było uniknąć! Poznaj najczęstsze błędy przy szpachlowaniu ścian i dowiedz się, jak w prosty sposób ich uniknąć.

Nierówno położona szpachla

Błąd 1 – źle dobrana gładź

To mit, że rodzaj gładzi nie ma znaczenia, oraz że gładzi nie można układać w kuchni czy łazience. Owszem, tak było, jak jedyną dostępną na rynku gładzią była gładź gipsowa. Dzisiaj sklepowe półki uginają się od gładzi polimerowych, wapiennych, cementowych oraz zwykłych gipsowych, ale z przeróżnymi dodatkami. Dlatego już sam rodzaj gładzi warto wybierać z rozmysłem, żeby później uniknąć rozczarowania.

Gładź Acryl Putz

I tak, do salonu czy sypialni rzeczywiście spokojnie nadaje się zwykła gładź gipsowa, np. ACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online. Za to do kuchni, łazienki czy np. garażu lub piwnicy (nieogrzewanej lub niedogrzanej, pomieszczeń zwłaszcza słabo wentylowanych, lepsza będzie gładź wapienna ACRYL-PUTZ® RV 13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV13 RENOVAZobacz więcejKup online. W pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i w miejscach narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych najlepsza będzie gładź cementowa ACRYL-PUTZ® FD 12 FASADAACRYL-PUTZ® FD12 FASADAACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online, a na nowe tynki cementowo-wapienne, ze względu na dobry stan podłoża idealne będą masy gotowe, np. ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online. Pomocne przy wykonczaniu powierzchni z płyt gk będzie masa zwzmocnina włóknami np. ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online. Wybór gładzi jest naprawdę szeroki, a gładź kładzie się na długie lata. Warto więc pochylić się nad wyborem.

Błąd 2 – nieodpowiednio przygotowana powierzchnia

Powierzchnia, na którą zamierzamy aplikować gładź, musi być odpowiednio przygotowana. Ważne, żeby była czysta, mocno związana, sucha, pozbawiona zatłuszczeń, luźnych ziaren tynku oraz wolna od pyłu i kurzu. Dlatego najbezpieczniej jest przed kładzeniem gładzi powierzchnię zagruntować odpowiednim preparatem, który wyrówna chłonność podłoża, zwiększy jego przyczepność i w razie konieczności zwiąże luźne fragmenty. Wszystkie stykające się z masą elementy stalowe powinny być zabezpieczone antykorozyjnie. Jeśli masę szpachlową nakładamy w narożnikach lub miejscach narażonych na uszkodzenia (np. na łączeniach płyt kartonowo-gipsowych), warto wzmocnić strukturę podłoża specjalną siatką.

Łuszcząca się ściana

Błąd 3 – nieprzestrzeganie zaleceń producenta

To niestety najczęstszy błąd, popełniany przez gładzących ściany Polaków. Awersja do czytania instrukcji i przekonanie, że „wiem lepiej” sprawiają, że dopiero po fakcie – jak gładź się nie trzyma ściany, nie daje się rozprowadzić, pęka lub nie wysycha – sięgamy po informacje na opakowaniu lub sięgamy po kartę techniczną produktu. A przecież te informacje nie zostały tam umieszczone bez potrzeby. Można się z nich dowiedzieć, w jakiej proporcji rozrabiać gładź sypką, jak i czym mieszać gładzie, w jakiej optymalnej temperaturze je aplikować i czym je nakładać. W karcie technicznej producent umieszcza także informacje o minimalnym czasie, po którym można nakładać kolejne warstwy, o maksymalnej dopuszczalnej grubości każdej z warstw oraz o tym, jak i kiedy je szlifować.

Szpachlowanie

Błąd 4 – brudne narzędzia

Nieodpowiednie i brudne narzędzia mogą stać się zmorą podczas prac budowlanych. Niestety, brudne narzędzia i pojemniki sprawiają, że gładzie nie zachowują swoich właściwości. Rozrabiana w niedoczyszczonym pojemniku gładź szybciej wysycha, ma grudki i gorzej się aplikuje. Zapchana siatka czy zużyty papier ścierny może zniszczyć nawet najlepiej wygładzoną ścianę. Warto więc zwracać na to uwagę, a wówczas uda się uniknąć najczęstszych błędów przy szpachlowaniu ścian.

Galeria: