Regips czy tynk? - porównanie rozwiązań wykończenia ścian

W trakcie wykańczania mieszkania po remoncie lub budowie mamy możliwość wybrania rodzaju materiału, jaki zastosujemy na ścianach. Analizując najkorzystniejszą opcję, kierujemy się ceną, estetyką, a także szybkością prac. Zastanawiamy się: regips czy tynki? Co będzie odpowiedniejszym wyborem? Czym różnią się te dwa najpopularniejsze materiały?

Regipsy w magazynie

Co lepsze – regips czy tynk?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oba materiały są dobre, trwałe i popularne. Różnią się jednak między sobą. Dokonując wyboru, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad naszym budżetem, czasem i oczekiwaniami.

Czas to pieniądz

Wszyscy znamy problem przedłużających się budów i remontów. W momencie powstania opóźnień, staramy się je nadgonić. W tym momencie z pomocą przychodzą płyty kartonowo-gipsowe (tzw. regipsy). Ich największym walorem jest natychmiastowa możliwość użycia. Dostępne w arkuszach płyty można mocować do ściany i po zagruntowaniu od razu malować. Łatwo się je przycina na konkretny wymiar oraz łączy między sobą. Nakładanie tynku na ścianę jest bardziej czasochłonne, a do tego czasem dodatkowe wykończenie gładzią gipsową powoduje jeszcze większe dysproporcje w czasie pomiędzy pracą z tynkiem i regipsem.

Pokrywanie ściany tynkiem

Brudna robota

Kładzenie tynków to niestety długa i ciężka praca, która wymaga również wiedzy i doświadczenia. O ile płyty gk układa się niczym klocki, o tyle praca z tynkami jest o wiele bardziej skomplikowana. Dlatego większość osób decyduje się na wykonanie regipsów samodzielnie co w przypadku tynkowania wymaga wyspecjalizowanej ekipy. Ponadto czas ich schnięcia może wynosić nawet 3 tygodnie. Co więcej, w przypadku nowego domu z kładzeniem tynków należy wstrzymać się do czasu aż ściany i fundamenty odpowiednio osiądą.

Różnica w kosztach

Co jest tańsze? Regips czy tynki? Płyty kartonowo-gipsowe wydają się budżetowym rozwiązaniem, przede wszystkim ze względu na niższe koszty pracy. Jeśli jednak nie jesteśmy doświadczeni w układaniu regipsów to musimy uważać na pułapki, jakie niesie za sobą ten materiał. Jeśli ściany, które chcemy pokryć płytą są krzywe, lepiej będzie zdecydować się na układanie płyt na stelażu, ale jest to rozwiązanie nieco droższe. Z kolei łączenia między płytami muszą być wykonane bardzo dokładnie, a cała powierzchnia powinna być odpowiednio zagruntowana. Jeśli tak się nie stanie, farba będzie pękać w miejscach łączenia płyt, a ponowny remont może okazać się kosztowniejszy niż jednorazowe położenie tynków.

Wygładzanie ściany

Trwałość

Zwykło się mówić, że tynk jest bardziej wytrzymały od płyty gk. Jest w tym odrobina prawdy, chociaż nie można powiedzieć, że regipsy nie są trwałe. Sprawdzają się w wielu mieszkaniach i domach przez wiele lat. Warto pamiętać o tym, że zarówno ścianę z regipsu, jak i tynku można naprawić, chociaż wiele zależy od tego jak zamocowana była płyta kartonowo-gipsowa. Jeśli założyliśmy ją na stelażu, to bardzo silne uderzenie może spowodować jej pęknięcie i wymagać będzie całkowitej naprawy, natomiast naklejona na ścianę ma mniejsze tendencje do bardzo dużych uszkodzeń. Z reguły jednak regips bardziej się kruszy w porównaniu do ścian wykonanych z tynku.

Płyty kg zamocowane w pomieszczeniu

Lekkość konstrukcji

Wielu wykonawców ceni sobie regipsy za lekkość konstrukcji, możliwość zastosowania ich praktycznie wszędzie a także by podrównać zniszczone podłoże przed położeniem płytek. Wybierając ściany z regipsu lub tynk do kuchni i łazienek także przewagę zyskują płyty kartonowo-gipsowe, ponieważ wygodnie kładzie się na nich kafelki. W tym przypadku jednak należy wybrać płyty impregnowane, ponieważ zwykłe regipsy nie nadają się do zastosowania w bardzo wilgotnych pomieszczeniach.

Doskonała izolacja

Rozważając, czy pod kątem izolacyjności lepszy będzie tynk tradycyjny czy regips, można śmiało powiedzieć, że ten pierwszy materiał nie ma sobie równych. Ściany wykończone tynkiem cechują się doskonałym współczynnikiem izolacji termicznej. W praktyce oznacza to przyjemny chłód latem i mniejsze straty ciepła zimą. Ściany tynkowe poprawiają regulację wilgoci w pomieszczeniu wpływając na lepszy mikroklimat. Ostateczna decyzja zależy jednak od wielu czynników i upodobań inwestora.

Galeria: