Rodzaje materiałów ściernych do gładzi gipsowych

Szlifowanie gładzi gipsowej to najmniej lubiany moment gładzenia ścian. Czym je wygładzić? Jak dobrać odpowiednią gradację papieru lub siatki? Podpowiadamy.

Szlifowanie ściany papierem ściernym

Papier ścierny

Papier ścierny to zdecydowanie najpopularniejszy materiał ścierny. Najczęściej kupuje się go w arkuszach przyciętych do najpopularniejszych rozmiarów pac lub w postaci gotowych krążków, nakładanych na szlifierkę. Papier ścierny jest także dostępny na tzw. „metry”. Będzie wówczas tańszy, ale wymaga każdorazowego przycinania.

Rolki papieru ściernego

Główną wadą papieru ściernego jest efekt „zapychania się” pyłem. Taki zapchany materiał ścierny pozostawia na gładzonej powierzchni nieestetyczne rysy i smugi, więc trzeba go dość często wymieniać. To, co istotne w przypadku papieru ściernego to informacja, że kolor arkusza nie ma to większego znaczenia i wskazuje na producenta, a nie na materiał, z którego papier został wykonany.

Siatka ścierna

Siatka ścierna, ze względu na swoje zalety, zdobywa coraz większą popularność na rynku budowlanym. Dostępna jest zarówno w postaci gotowych, przyciętych arkuszy na pacę, jak i w postaci nakładek na tarcze do szlifierek. Najważniejszą zaletą siatki jest możliwość szybkiego odpylenia – wystarczy taką siatkę przedmuchać z zalegającego pyłu i można używać jej dalej, aż do stępienia. Dodatkowo, większość siatek jest dwustronna i po zużyciu jednej strony, wystarczy przełożyć siatkę na drugą. W ostatecznym rozliczeniu, w przypadku większej powierzchni, jest to ekonomiczniejszy wariant niż użycie papieru ściernego.

Siatka i paca do szlifowania pacy

Kolor siatki ściernej wskazuje na użytą do jej wytworzenia technologię. Siatki ścierne o kolorze czarnym wykonane są z węglika krzemu, który jest znacznie ostrzejszy od elektrokorundu. Szlifowanie taką siatką jest szybsze i daje lepszy efekt, jednak ze względu na dużą sztywność czarne siatki lepiej będą się nadawać do szlifowania twardych gładzi. Na rynku dostępne są również siatki ścierne z białego elektrokorundu. Są one bardzo miękkie i elastyczne, przez co nadają się bardzo dobrze do finalnego szlifowania lub szlifowania gładzi bardzo delikatnych (np. polimerowych).

Gąbki ścierne

Gąbka ścierna

Gąbka ścierna, tak jak siatka i papier, występuje w róż nich gradacjach. O ile nie zaleca się szlifowania gąbką dużych powierzchni, o tyle może ona być bardzo przydatna podczas szlifowania wąskich i trudnodostępnych miejsc.

Jak dobrać odpowiednią gradację?

Papier i siatka dostępne są w różnej grubości materiału ścierającego. Dobór odpowiedniej gramatury materiału ściernego zależy przede wszystkim od rodzaju użytej gładzi i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Zawsze pierwszą warstwę, o największych nierównościach, warto potraktować materiałem ściernym o większej granulacji, np. 100. Potem, stopniowo schodzimy na drobniejszy papier lub siatkę. Ważne jest, aby z gramatury schodzić po kolei, a nie przeskakiwać z granulacji 100 od razu na 150, tylko wykorzystać wcześniej ziarnistość 120. Jeśli pominiemy jakąś gradację papieru czy siatki istnieje ryzyko, że rysy pozostawione przez grubsze ziarna materiału ściernego nie zostaną usunięte w trakcie szlifowania i będą one widoczne pod światło. Ostatnią warstwę gładzi najlepiej zacierać papierem lub siatką o granulacji 200-220.

Galeria: