Jak nakładać gładź bezpośrednio na surowy beton?

Czy można nakładać gładź na surowy beton? Takie rozwiązanie nie należy do często stosowanych, ale jeśli zostaną spełnione pewne warunki, nie trzeba z niego rezygnować. Podpowiadamy, kiedy można się na nie zdecydować i jak położyć gładź na beton, by na długo zachowała dobry stan oraz estetyczny wygląd.

Nakładanie gładzi na surowy beton

Z tego artykułu dowiesz się:

- czy można kłaść gładź na goły beton,

- jaka gładź na beton będzie najlepsza,

- o czym pamiętać, wykonując gładź na betonie.

Czy można kłaść gładź na goły beton?

Tradycyjnie betonowe podłoże przed nałożeniem gładzią pokrywa się tynkiem. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to konieczne, szczególnie jeśli powierzchnia z betonu jest w dobrym stanie. Ściany lub sufity wykonane z tego surowca i niepokryte tynkiem muszą być mocne oraz pozbawione znaczących nierówności – w innym wypadku nie można liczyć, że nawet najbardziej wytrzymała gładź nie będzie odpadać. Wymienione warunki zwykle spełniają konstrukcje z wysezonowanego betonu prefabrykowanego lub z keramzytobetonu, na których tynk nie jest koniecznie wymagany.

Możliwość zastosowania gładzi bezpośrednio na gołym betonie wynika również z faktu, że materiał ten ma dużą odporność na odkształcenia – dzięki tej stabilności prawdopodobieństwo, że na prawidłowo przygotowanym podłożu warstwa gładzi się utrzyma, znacznie wzrasta.

Budowlańcy nakładający gładź na surowy beton

Wykonawcy przy pracy – gładź na surowy beton

Jaka gładź na beton będzie najlepsza?

Na beton można nakładać zarówno gładzie sypkie, przeznaczone do samodzielnego rozrobienia, jak i zamknięte w wiaderku gładzie w formie gotowej masy. Nie będzie to jednak jedyne kryterium wyboru – kupując produkt do betonu, należy też zwrócić uwagę na jego konkretne parametry, bo one decydują o możliwości zastosowania masy na danej powierzchni.

Sypka masa ACRYL-PUTZ ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTACRYL-PUTZ® ST10 STARTZobacz więcejKup online doskonale sprawdzi się na podłożu wymagającym uprzedniego wypełnienia ubytków , jak również dobrze pokryje ewentualne pęknięcia. Aby ostatecznie wyrównać betonową powierzchnię, przyda się z kolei powłoka wykończeniowa, jaką pozwoli uzyskać ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online – produkt ten można również nałożyć samodzielnie, gdy podłoże jest równe i gładkie, a jego wybór zależy od metody stosowanej przez wykonawcę.

Warto wiedzieć

Wiele różnych gładzi szpachlowych nadaje się do aplikacji bezpośrednio na beton. Aby jednak mieć pewność, że wybrany produkt spełnia określone wymagania, trzeba zapoznać się z wytycznymi producenta umieszczonymi na opakowaniu albo w karcie technicznej.

O czym pamiętać, wykonując gładź na betonie

Przed przystąpieniem do nakładania gładzi na surowy beton trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na przygotowanie powierzchni. Zanim rozpoczniemy aplikować gładź na płyty betonowe, należy upewnić się, że beton jest wysezonowany, a następnie wykonać następujące czynności:

- sprawdzić, czy powierzchnia nie jest zawilgocona ani zajęta przez pleśń,

- oczyścić podłoże z tłuszczu, pyłu i kurzu,

- usunąć wszelkie luźne fragmenty podłoża, łuszczące się płaty farby itp.,

- wypełnić większe ubytki lub spękania, jeśli występują,

- wzmocnić podłoże i wyrównać jego chłonność, stosując odpowiedni grunt, np. uniwersalny ACRYL-PUTZ® GU40ACRYL-PUTZ® GU40 GRUNT UNIWERSALNYACRYL-PUTZ® GU40 GRUNT UNIWERSALNYZobacz więcejKup online.

Dopiero w dalszej kolejności można przystąpić do aplikacji wybranej masy szpachlowej. Wybór właściwego produktu oraz dobre przygotowanie podłoża mają kluczowe znaczenie dla jakości wykończenia. Nie można jednak zapomnieć, że równie ważny jest sam proces nakładania gładzi – jej rozrobienie, wymieszanie i ostatecznie umiejętne nakładanie w określonych warunkach temperaturowych (sprawdź też, jakie są najczęstsze błędy przy aplikacji gładzi metodą natryskową).

Jak położyć gładź na surowy beton? Stosując się do wszelkich zaleceń producenta produktu i nie pomijając żadnego etapu. Tylko wtedy można uzyskać wykończenie o optymalnej wytrzymałości, doskonałej przyczepności oraz wysokiej estetyce.

Galeria: