Montaż regipsów na poddaszu - porady eksperta

Montaż regipsów na poddaszu to popularna metoda docieplania oraz wykańczania najwyższego piętra domu. Prace nie są trudne, jednak wykonawcy muszą pamiętać, że na każdym ich etapie można popełnić błędy. Jak ich uniknąć i jak prawidłowo wykonać sufity lub ścianki z regipsu na poddaszu, by uzyskać trwały oraz estetyczny efekt?

Montowanie regipsów na poddaszu

Z tego artykułu dowiesz się:

- jak prawidłowo wykonać stelaż pod regipsy na poddaszu,

- montaż stelaży pod regipsy na poddaszu – jakie profile wybrać,

- jak położyć regipsy na poddaszu,

- jak wykończyć zabudowę poddasza z karton-gipsu.

Jak prawidłowo wykonać stelaż pod regipsy na poddaszu?

Odpowiedź na pytanie, jak kłaść regipsy na poddaszu, należy rozpocząć od wskazówek dotyczących metody ich układania. W tym wypadku płyty gipsowo-kartonowe montuje się na stelażu z metalowych profili, który w dużej mierze decyduje o trwałości i sztywności suchej zabudowy. Wykonanie konstrukcji pod regipsy na poddaszu ułatwiają kompletne systemy oferowane przez producentów. Obejmują one nie tylko same profile, ale także specjalne wieszaki, za pomocą których przytwierdza się je do krokwi, oraz wkręty do przykręcania płyt g-k. Zakup produktów od jednego producenta daje pewność, że wszystkie elementy będą idealnie do siebie pasować.

Uwaga!

Pękające regipsy na poddaszu są efektem mocowania płyt bezpośrednio do podatnych na drgania oraz odkształcenia krokwi. Aby tego uniknąć, sufit z regipsu na poddaszu trzeba zawsze mocować do zamontowanego wcześniej rusztu z profili.

Trzeba także pamiętać, że zanim rozpoczniemy montaż płyt, puste przestrzenie pomiędzy krokwiami należy wypełnić termoizoalcją. Konieczne jest też przyklejenie paroizolacyjnej folii pod regipsy na poddaszu, która zabezpieczy skosy czy sufit przed skraplaniem się na nich pary wodnej.

Metalowe rusztowanie pod regipsy

Metalowe rusztowanie pod montaż regipsów na poddaszu

Montaż stelaży pod regipsy na poddaszu – jakie profile wybrać?

Aby konstrukcja pod regipsy na poddaszu została wykonana prawidłowo, należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się we właściwe profile. Poszczególne z nich różnią się kształtem oraz przeznaczeniem, dlatego ich dobór nie może być przypadkowy. W zależności od wybranej techniki do montażu regipsów na poddaszu przydadzą się:

- profile CD, czyli podstawowe elementy wykorzystywane do budowy sufitu z regipsu na poddaszu,

- profile kapeluszowe, które mogą zastąpić profile CD w miejscach, gdzie liczy się niewielka grubość zabudowy,

- profile UD, czyli profile przyścienne, obwodowe, kompatybilne z profilami CD,

- profile V, czyli dodatkowe profile uzupełniające przeznaczone do montowania regipsów na skosach poddasza.

Profile można rozmieszczać co 60 cm, jednak znacznie częściej odstęp pomiędzy nimi wynosi 40 cm – dzięki temu zabudowa cechuje się odpowiednią sztywnością (polecamy także artykuł Rozstaw profili pod sufit podwieszany). Pod profilami należy też umieścić taśmę izolacyjną tłumiącą drgania.

Jak położyć regipsy na poddaszu?

Gdy montaż profili pod regipsy na poddaszu zostanie wykonany, można przystąpić do mocowania płyt – najlepiej o podwyższonej odporności na ogień. W pierwszej kolejności przykręca się je do sufitu, następnie do ścian kolankowych, a na końcu na skosach. Podczas montażu trzeba pamiętać, że regipsy muszą być mocowanie prostopadle do metalowego rusztowania, a także z przesunięciem, tak aby spoiny pomiędzy nimi nie krzyżowały się – przesunięcie powinno wynosić ok. 40 cm.

Ważną kwestią jest również prawidłowe zastosowanie wkrętów do płyt g-k. Powinny być rozmieszczane co ok. 15 cm na sufitach i co 20-25 cm na ścianach, w odległości 1-1,5 cm od krawędzi płyt. Nie można zbyt mocno ich dokręcać, aby ich główka nie przerwała kartonu, ani dokręcać zbyt słabo, aby nie wystawały ponad płaszczyznę okładziny.

Zaszpachlowane ścianki z regipsu

Zaszpachlowane ścianki z regipsu na poddaszu

Jak wykończyć zabudowę poddasza z karton-gipsu?

Do kolejnych etapów pracy należy zaliczyć szpachlowanie regipsów na poddaszu. W pierwszej kolejności należy wypełnić spoiny pomiędzy poszczególnymi płytami – można to zrobić za pomocą taśmy oraz przy użyciu specjalistycznej masy do spoinowania ACRYL-PUTZ® MS 30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online (która posłuży też do zamaskowania wkrętów). Prawidłowe wykonanie tej czynności pozwala uniknąć ryzyka pękania ścian w miejscach łączeń płyt. Aby ostatecznie wygładzić powierzchnię z karton-gipsu, należy jeszcze położyć na nią gładź – doskonale sprawdzi się w tym przypadku gotowa do użycia, wykończeniowa gładź szpachlowa ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZACRYL-PUTZ® FS20 FINISZZobacz więcejKup online. Gdy wyschnie, wystarczy ją przeszlifować, a następnie pomalować.

Jak montować regipsy na poddaszu krok po kroku? Trzeba korzystać wyłącznie z przeznaczonych do tego materiałów, stosować się do zaleceń ich producentów oraz nie pomijać żadnego etapu prac. Dzięki temu zarówno ścianki z regipsu na poddaszu, jak i skosy czy sufit zostaną wykończone trwale oraz estetycznie.

Galeria: