Odpadanie i pękanie gładzi gipsowej - przyczyny i zapobieganie

Odpadanie i pękanie gładzi gipsowej to najczęstsze defekty takiego wykończenia ścian i sufitów? Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec już na etapie aplikowania gładzi? Podpowiadamy.

Pęknięcie na ścianie

Powód 1 – źle dobrana gładź

Zapominamy o tym, że gładź gipsowa nie jest jedynym materiałem do wygładzania ścian i bez przemyślenia tematu nakładamy ją nawet tam, gdzie nie powinniśmy. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele gładzi dedykowanych do różnych zastosowań i powierzchni, jak np. przeznaczona do kuchni i łazienek gładź wapienna ACRYL-PUTZ® RV13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV13 RENOVAACRYL-PUTZ® RV13 RENOVAZobacz więcejKup online czy dedukowana do nieogrzewanych pomieszczeń cementowo – polimerowa gładź ACRYL-PUTZ® FD12 FASADAACRYL-PUTZ® FD12 FASADAACRYL-PUTZ® FD12 FASADAZobacz więcejKup online. Bez problemu możemy też kupić specjalne masy szpachlowe do spoinowania regipsów, np. ACRYL-PUTZ® MS30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online: taka masa zawiera włókna celulozowe i dyspersje tworzyw sztucznych, redukujące obciążenia wynikające z różnic łączonych materiałów. Dzięki temu nie będzie odpadała i kruszyła się zwłaszcza na narożnikach łączeń płyt.

Powód 2 – nieodpowiednio przygotowane podłoże

Przygotowanie ściany czy sufitu do nakładania gładzi jest równie ważne, co sama jej aplikacja – jeśli nawet nie ważniejsze. I tak, jeśli zapomnimy o odpyleniu, usunięciu starych powłok malarskich, odtłuszczeniu czy zagruntowaniu powierzchni np. głębokopenetrującym i szybkoschnącym grunetm ACRYL-PUTZ GR43 GRUNT PRO możemy mieć niemal 100% pewność, że gładź na takiej ścianie nie będzie się trzymała. Dlatego już na samym początku warto zadbać, żeby podłoże przeznaczone do szpachlowania było mocno związane, suche, pozbawione zatłuszczeń, luźnych ziaren tynku, wolne od pyłu i kurzu. Nie wolno także zapominać o zabezpieczeniu antykorozyjnym wszystkich stykających się z masą szpachlową elementów metalowych – jeśli tego nie zrobimy, najpóźniej za kilka lat masa szpachlowa odpadnie od zardzewiałej powierzchni. Gładź będzie też odpadała i pękała, jeśli ją niedokładnie zagruntujemy lub zrobimy to środkiem marnej jakości. 

Powód 3 – zawilgocone ściany

To chyba najczęstsza przyczyna odpadania gładzi. Dotyczy głównie starych budynków i bardzo trudno jej zapobiec. Jedyną możliwością jest dokładne osuszenie ścian przed aplikowaniem gładzi, co niestety jest czaso- i kosztochłonne. Jednak bez tego nie utrzyma się na ścianie żadna, nawet najlepsza gładź.

Zawilgocona ściana z grzybem

Powód 4 – nieprawidłowe nakładanie gładzi

Do pękania i odpadania gładzi przyczynia się też nieodpowiednie rozrobienie gładzi oraz nakładanie jej w niezalecanych warunkach temperaturowych. I jedno, i drugie może sprawić, ze gładź wysycha zbyt wolno lub zbyt szybko. Przez to nie trzyma się podłoża tak, jak powinna. Jedynym sposobem, aby zapobiec takim sytuacjom jest dokładne stosowanie się do zaleceń producenta, zmieszczonych na opakowaniu lub w Karcie Technicznej produktu i przestrzeganie wskazanych zasad aplikowania danej gładzi.

Powód 5 – źle opracowane łącznia

Ten powód dotyczy masy szpachlowej używanej do spoinowania łączeń między płytami g-k, jednak występuje bardzo często i jest łatwy do wyeliminowania. Wystarczy przed spoinowaniem na miejscach łączeń płyt wtopić odpowiednią taśmę z włókna szklanego lub zamiast masy gipsowej, użyć specjalnie do tego przeznaczonej masy do beztaśmowego spoinowania płyt gipsowo-kartonowych ACRYL-PUTZ® MS30ACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KACRYL-PUTZ® MS30 MASA SZPACHLOWA DO SPOINOWANIA PŁYT G-KZobacz więcejKup online. Po zastosowaniu taśmy lub specjalnej masy gładź z takich miejsc nie będzie odpadała i nie popęka. Dotyczy to nie tylko łączeń regipsów, ale także miejsc często pękających pod wpływem osiadania budynku czy pracy ścian związanej z narażeniem na stałe wstrząsy i drgania. Takie miejsca również warto opracować w opisany wyżej sposób, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i dodatkowej pracy.

Galeria: