Zacieki i smugi po gruntowaniu ścian – jak sobie z nimi radzić?

Gruntowanie ścian ma na celu ich odpowiednie przygotowanie do malowania czy gładzenia. Zdarza się jednak, że na ścianie pojawiają się zacieki i smugi po gruntowaniu, które najczęściej uwidaczniają się dopiero po nałożeniu pierwszej warstwy farby. Sprawdź, jak uniknąć plam i zacieków po gruntowaniu i jak sobie z nimi poradzić, gdy już powstaną.

Nakładanie gruntu wałkiem

Z tego artykułu dowiesz się:

- kiedy warto gruntować ściany, a kiedy lepiej tego nie robić,

- jak uniknąć powstawania zacieków po gruntowaniu,

- jak zlikwidować i zamalować zacieki na ścianie.

Smugi po gruntowaniu – kiedy warto gruntować ściany, a kiedy lepiej tego nie robić?

Zadaniem gruntu jest stabilizacja, wzmocnienie i ujednolicenie podłoża. Dzięki preparatom gruntującym ściany i sufity mniej chłoną wilgoć, a co za tym idzie – gładzie czy farby aplikowane na zagruntowane podłoża są wydajniejsze. Grunt wnika w ściany, wiąże luźne kruszywa, wypełnia najdrobniejsze ubytki i sprawia, że podłoże ma równomierną chłonność. Poprawia też przyczepność farb czy gładzi nakładanych później i umożliwia równomierne, prawidłowe wysychanie kolejnych warstw malarskich. Preparaty gruntujące nakłada się na powierzchnie, takie jak:

• nowe tynki mineralne i gipsowe,

• nowe gładzie,

• niezaciągane płyty gipsowo-kartonowe,

• ściany po skrobaniu starych powłok malarskich,

• ściany w stanie deweloperskim,

• ściany czy sufity naprawiane miejscowo, np. gdy uzupełniane były ubytki,

• ściany i sufity, z których wcześniej usuwano zacieki.

Mimo iż gruntowanie ścian ma wiele zalet,nie zawsze jest ono konieczne lub nawet wskazane jednak zanim do niego przystąpimy należy ocenić stan podłoża - szczególnie przy renowacji. Jeśli ściana była malowana farbami lateksowymi lub akrylowymi, gruntowanie może doprowadzić do zeszklenia się powłoki. To z kolei utrudni nakładanie pierwszej warstwy farby, zmniejszy moc jej krycia i może przyczyniać się do powstawania plam na ścianie.

Wskazówka! Jak sprawdzić, czy gruntowanie jest potrzebne?

Suchą dłonią potrzyj ścianę. Jeśli na ręku widoczny jest biały osad, oznacza to, że struktura podłoża nie jest odpowiednio związana. Dodatkowo należy sprawdzić, czy warstwa podłoża jest chłonna. Odpowiednim sposobem będzie naniesienie małej ilości wody za pomocą pędzla, a następnie obserwacja jak długo się wchłania. Jeżeli dość szybko to oznacza, że w takiej sytuacji gruntowanie jest zwykle konieczne. Jeśli dłoń jest czysta, możesz pominąć gruntowanie, ale zamiast tego położyć farbę podkładową (zwłaszcza gdy zmieniasz kolor ścian na znacznie jaśniejszy).

Gruntowanie ściany

Jak uniknąć powstawaniu zacieków na ścianach po gruntowaniu?

Przede wszystkim preparaty gruntujące należy na nanosić równo i dokładnie. Grunt co prawda jest produktem wodnistym, a dokładne i jednolite pokrycie nim ściany jest niemożliwe, ale nie należy dopuścić do sytuacji, w której jakiekolwiek fragmenty podłoża są niezagruntowane, a na innych preparatu jest za dużo. Gruntowanie nie może być niedbałe i niestaranne.

Wszelkie zacieki, które tworzą się na ścianie podczas gruntowania, trzeba natychmiast rozprowadzić. Do wyrównywania zacieków możesz użyć wałka. Jeśli nie zrobisz tego od razu, zamalowanie takich zacieków po gruntowaniu będzie trudne, dlatego wskazana jest aplikacja gruntu wałkiem. Należy rozprowadzać go wolniej i nanosić od dołu do góry (w przypadku ściany) i tylko w jednym kierunku, aby zmniejszyć ryzyko powstawania smug. Jeśli dokonujesz napraw na ścianie czy suficie, musisz zagruntować całą ścianę – nie możesz pokryć gruntem jedynie zaszpachlowanych ubytków, pęknięć czy rys. Chłonność starych powłok malarskich i nowej masy może się od siebie diametralnie różnić, a każdy fragment ściany wchłonie inną dawkę farby. W efekcie powstaną prześwity i plamy na ścianach.

Pamiętaj też, by nie zachlapać ściany i unikać ściekania gruntu po powierzchni.

Fachowiec likwidujący zacieki na ścianie

Jak zlikwidować zacieki po gruntowaniu?

Jeśli na ścianach powstały zacieki po gruntowaniu, możesz spróbować pozbyć się ich na kilka sposobów. Pierwszym jest pomalowanie całej powierzchni. Warto jednak pokusić się o nałożenie lateksowej emulsji podkładowej, która wyrówna powstałe wcześniej nierówności, smugi i zacieki.

Nieco bardziej wymagającą metodą usuwania zacieków na ścianie, jest ponowne szpachlowanie lub nałożenie gładzi, robi się tak w sytuacji, kiedy zacieki popsuły gładź. Wtedy należy ocenić płaszczyznę, najlepiej sprawdzić to zerkając na powierzchnię od boku i pod światło, w razie wystąpienia zacieków powinno się miejscowo dokonać poprawy np.: gotową masą szpachlową. Kolejny krok to precyzyjne rozprowadzenie gruntu i ponowne malowanie. Jest to sposób wymagający i kosztowny, ale gdy zacieki i plamy są tak duże, że nie da się ich niczym pokryć, może okazać się to jedynym rozwiązaniem.

Zacieki, które powstały na ścianie podczas gruntowania, można usunąć, ale wymaga to dodatkowej pracy i zużycia kolejnych materiałów. Lepiej więc przestrzegać podstawowych zasad, aby uniknąć smug i zacieków na ścianach po gruntowaniu. Ważne też, by zawsze przed nałożeniem gruntu lub farby podkładowej, przeczytać zalecenia producenta.

Galeria: